Teknoloji

YAKIN GELECEKTE NELER OLACAK

 İnsan olmanın sınırına yaklaştığımız  şu zamanlarda teknolojik gelişmeler artık o kadar hızlı yaşanıyor ki hangisine 'Vay be elin adamı yapmış!' demeye fırsat bile bulamıyoruz. Eskiden aritmetik olarak ilerleyen teknoloji artık geometrik olarak ilerliyor bu yüzden nesiller arası fark giderek artıyor. Dedelerimizin hayal bile edemediklerinin kat kat fazlasına şuan sahibiz. Torunlarımızla aramızdaki farkıda siz hayal etmeye çalışın bakalım. Peki veri akışının bu kadar hızlı olduğu çevrimiçi dünyada bizleri neler bekliyor sizlere biraz bunlardan bahsetmek istiyorum

Yazıma insan olmanın sınırına yaklaştığımız şu günlerde diye başladım dikkatinizi çekmiştir. Bunu dememin sebebi artık organların 3D bio-yazıcı kartuşu içindeki hücre ve benzeri bio-materyallerle üretilebiliyor olmasıdır. Üretilecek olan organ ve dokunun tüm ayrıntılarıyla analizi yapıldıktan sonra elde edilen veriler yazıcı hafızasına gönderiliyor ve 7 saat gibi kısa bir sürede üretim tamamlanıyor. Bilim insanları daha da ileri giderek bu yazıcılarda kök hücreyi çoğaltmayı başardılar.Kök hücre dediğimiz, işlevsel olarak farklılaşmamış, karmaşık bir yapısı olan öncül bir hücredir. Şimdilik tüm organlarda uygulanamasada gelecekte her organ ve doku için uygulanabilecek gibi görünüyor. 3D yazıcıların yanında insanların  ve nesnelerin anlık analizlerini yapabilen, hastalıklarımızı uzaktan teşhis edebilen tricorder'larda yakın zamanda hayatımızdaki yerini alacak.

 

Işıktan hızlı gitmeden,ışıktan hızlı yolculuk etmek. Kulağa çok ilginç geldiği kesin. NASA'nın üzerinde çalıştığı warp  motorlarından bahsediyorum.(Warp Drive Enginees) Gelecekte Einstein’ın ışık hızı sınırını aşmadan aracımızın önündeki uzay boşluğunu eğip bükerek ışık hızından 10 kat daha hızlı yolculuk etme fırsatına sahip olacak gibiyiz.

Bu sayede kıymetini bilemediğimiz mavi gezegenimize benzeyen  gezegenlere seyahatler edip belkide yerleşeceğiz.

 

En çok Türkiye'de kullanılacağını düşündüğüm bir teknolojiden söz etmek istiyorum. Artık dil öğrenmenize gerek kalmayacak desem. Önümüzdeki yıllarda diller arası anlık süratli çeviri yapabilecek evrensel çeviriciler yaygınlaşacak (Universal translators).

Sadece bunlarda değil gelecek birkaç yılda rüyalarınızı başkalarına izlettirebilecek, internet kontak lensler sayesinde sokakta konuştuğunuz insanların geçmişi görebileceksiniz. Hatta eğer bir müzisyen, develet başkanı veya sinema sanatçısıysanız yazılmış onlarca metni ezberlemenize gerek kalmandan bu metinleri lenslerinizde görebileceksiniz.

Bütün bunlardan bahsetmişken sanal gerçeklik teknolojiside yerinde duracak değil tabiki. Sanal gerçeklik turizmde, sanatta, savaşta, alışverişte daha birçok alanda hep yanımızda olacak. Düşünsenize evde koltuğumuzda oturuken Alanya Kalesi'ni tarihi anekdotlarıyla gezerken kalenin surlarına dokunabilme şansına sahip olabileceğiz. Sanal gerçeklik sayesinde ülkeler savaştan yapılmadan kayıplarını öngörebilecek ve buna göre önlem alacaklar. Ve bahsettiğim tüm bu teknolojiler şuan mevcut. Bazıları protip olarak tabi.

Çevremizdeki nesneleri akılladırıyor onlar sayesinde veri topluyor analiz edip hayatımıza kolaylaştırmaya büyük bir hızda devam ediyoruz.Kendinize iyi bakın teknolojiyle kalın.


  • 18


  • 51


  • 55


  • 30


  • 10


  • 14


  • 21