Bilim

UZAYIN DERİNLİKLERİNDE BİR YOLCULUK

Altın plak kavramı size bir şeyler çağrıştırıyor mu acaba? Veya Voyager  1.Bir cüme le düşünün arkadaşlar “bu altın plak , insanoğlundan geriye kalan tek kayıt olacak”. Voyager uzaya fırlatılalı 40 yıl olmuş. Amerikan Ulusal  Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın 40. Yıl dolayısıyla yaptığı açıklamalara bakarken biraz önce yazdığım cümle dikkatimi çekti.

Ne anlama geliyor o cümle sorularını duyar gibiyim hemen anlatayım. Voyager  15 Eylül 1977 tarihinde uzayın derinliklerine fırlatılırken dönüşü olmayan sonsuz bir yolculuğa çıkıyordu aslında. Voyager uzaya fırlatılmadan önce yoğun tartışmalar yaşanmış. Çünkü Voyager 1’e bir altın plak konmasına karar verilmiş. Bir tür CD yani anlayacağınız. Bu CD'de gezegenimiz hakkında bilgiler yer alacak. Gezegenimizin konumu, yaşayan insanlar, bitki türleri gibi bilgilerden bahsediyorum. Çeşitli dillerde selamlamalar ve dilekler yer alacaktı. Dönemin ABD başkanı Jimmy Carter ve BM genel sekreteri Kurt Waldheim’in yazılı mesajları da yer alacaktı bu altın plak içerisinde. Ayrıca doğaya ilişkin rüzgar, gök gürültüsü, kuş sesleri gibi seslerde yer alacaktı.

CD’ye ayrıca müzik konulmasına da karar verildi. Tam 27 parça arkadaşlar. Bu 27 eser tüm insanlığı temsil edecekti. Eğer Voyager bu sonsuz yolculuğunda uzayda akıllı bir canlıyla karşılaşırsa onların uygarlığımız hakkında bilgi edinmeleri düşünülerek yapılmış bu işlemler. Altın plak fikri de böyle ortaya çıkmış ve altın plak hazırlama görevi ünlü gök bilimci Carl Sagan’a verilmiş. Fakat bazı kesimler bu fikre karşı çıktı. Ya Voyager’daki bilgileri öğrenen akıllı bir canlı türü dünyaya gelir ve bizi yok ederse diye itirazlar yükseltti. Tartışmalar yetkilileri altın plak fikrinden vazgeçirmedi. Carl Sagan bu işin altından kalkabilmek için bir danışmanlar kurulu oluşturmuş. Aralarında çağımızın en önemli bilim kurgu yazarlarından Isaac Asimov da var.

    

Voyager 1'in uzaya fırlatılışının 40.yılı dolayısıyla NASA’nın açıklamasını görünce hemen telefonumdaki müzik programına “Voyager Golden Record” yazdım. Albüm anında karşıma çıktı. Teknoloji ne kadar güzel bir şey arkadaşlar; ta 40 yıl önce oluşturulmuş bir listeyi tek tıkla buldum. Listede Blind Willy’yi dinlerken gerçekten üzüldüm. Çünkü 1945 yılında Blind Willy’nin evi bir yangın sonucu harabeye dönüyor ve Willy’nin başka yere gidecek parası yok bu yüzden harabeye dönen evde yaşamaya devam ediyor ve 15 gün sonra zatürre yüzünden tıpkı şarkısındaki gibi karanlık ve soğuk bir gecede veda ediyor dünyaya. Bu listeyi tekrar gözden geçirirken  diğer üzüldüğüm nokta ise tek bir Türk müziğinin yer almaması. Halbuki Aşık Veysel’den Uzun İnce Bir Yoldayım ne kadar uygun altın plak için. Ama maalesef şimdilik hayal bile değil bunlar bizim için. Peki neden arkadaşlar?Dünyadan, uygarlıktan bu kadar mı koptuk 15 yılda? Neden müziğimizi uzayda sonsuz bir yolculuğa gönderme fikri bu kadar uzak bizim için? Bu kadar mı bilimden yoksunuz? Eğer NASA’nın sitesine girerseniz göreceksiniz Voyager şuanda dünyadan 20 milyar kilometre uzakta ve yaklaşık 40 bin yıl sonra bir başka güneş sistemine ulaşacakmış. Acaba birileri altın plakı bulup dinleyecek mi veya insanlık tarihi o kadar sürecek mi bilmiyoruz ama tek bildiğim bu zihniyet ülkede  egemen olmaya devam ettikçe 40 bin yıl sonra da bu coğrafya da neyin orucu bozup bozmayacağı tartışılmaya devam edecek.Ne diyelim o zaman yolun açık olsun Voyager

Ve sözü Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle noktalayalım:

"İSTİKBAL GÖKLERDEDİR!"

 


  • 16


  • 0


  • 9


  • 0


  • 0


  • 3


  • 0