Kampüsten Haberler

Türkiye Birincisi Zeynep Karacan Yaleden 1 Milyon TL Burs Kazandı

 Galatasaray Lisesi’nden bu yıl birincilikle mezun olan Zeynep Karacan, dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında gösterilen Yale’den 4 yıl için 260 bin dolarlık yani yaklaşık 1 milyon TL’lik burs kazandı.

 2012 Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) Türkiye birincisi de olan Karacan, aldığı bursla ABD’de lisans eğitimini hiç bir ücret ödemeden tamamlayacak.

Sivil toplum örgütleri için önemli kaynaklar toplayan Sultani Piano Quartet’in de kurucuları arasında yer alan Zeynep Karacan SBS’yi de birinci olarak tamamlayarak 2012’de dikkat çekmişti.

Sanat çalışmalarının yanında bilimle de yakından ilgilenen Karacan’ı Yale Üniversitesi’nin kapısına getiren şey geliştirdiği cihaz oldu.

Bilgisayar ve akıllı telefonları güneş enerjisiyle şarj eden bir cihaz geliştiren başarılı öğrenci, lise düzeyinde verilen ’Nobel’e İlk Adım Ödülü’nde (First Step to Nobel Prize in Physics) birincilik kazandı.

Önümüzdeki yıl Yale Üniversitesi’ne girmeye hak kazanan Karacan, hiçbir ücret ödemeden ABD’deki lisans eğitimini tamamlayabilecek.

Kendi sanal gerçeklik laboratuvarını kurarak bu alanda çığır açan çalışmalara imza atma hayalleri kuran Karacan; “Bana mülakatta ‘Neden onca öğrenci arasından seni seçmeliyiz?’ diye sordular…”

“…Gerçekten zorlayıcı bir soruydu. İlk etapta tatmin edici bir cevap vermek kolay olmadı. Ben de bu soruya hedeflerim ve karakterimle, Yale’in eğitim anlayışının birbirine ne kadar uyumlu olduğunu anlattığını düşündüğüm bir cevap verdim…”

“…Sorular sadece sizin eğitim alacağınız alandan değil, birçok daldan geliyor. Politika, sanat gibi alanlarda beklenmedik sorularla karşılaşabiliyorsunuz.” diyor.

Başarılarıyla bizi gururlandıran Zeynep’e biz de hayallerini gerçekleştirme yolunda başarılar diliyor, yeni başarılarını heyecanla bekliyoruz.

Kaynak

  • 0


  • 1


  • 2


  • 0


  • 0


  • 0


  • 0