Kariyer

Mezun Olduk da Ne Oldu?

Üniversite yılları kâh eğlenceli kâh bunaltıcı geçerken bilmelisiniz ki her şeyin sonu olduğu gibi onun da bir sonu olacak ve bitecek. Okul bitti diye karalar mı bağlarsınız sevinçten havalara mı uçarsınız onu pek bilemeyiz fakat yadsınamayacak bir gerçek var ki o da mezun olunca bir müddet sudan çıkmış balık gibi davranacağınız. Peki ya “ee mezun oldun n’apıcaksın” sorularına ne cevap vereceksiniz? İşte 7 muhtemel cevabınız!

 

1. Yüksek lisans yapmak gibi düşüncem var ama bakalım… 

Sorgu sual karşısında “tak” diye vereceğiniz cevaplardan biridir. Uzun bir süre vazgeçilmeziniz olabilir. Eşe dosta bıkmış bir ifade ile jet hızında söylenir. 
 

2. Amcam/dayım ilgileniyor bakalım… 

Akrabalara haber salınmıştır. İş durumlarınızla ilgilenen birileri vardır… Ya da yoktur ama siz öyle söylersiniz. Bu da yeni mezun kişisinin yaşadığı o ilginç süreçte oldukça sıradan bir durumdur. 


 

3. Birkaç yer vardı oralara başvuracağım bakalım…

 
Meçhule doğru giden bir gemisinizdir adeta. Başvuru yapmış, birçok yere CV bırakmışsınızdır. Ama ne gelen vardır ne giden. “İşsiz kalıcam galiba” demezsiniz, tabi ki de demeyin evrene negatif enerji göndermenin alemi yok!

 

4. Yurt dışına gitmeyi düşünüyorum ama bakalım… 

 


Gerçekten de düşünüyorsunuzdur hatta öyle ki rüyalarınızı bile süslüyordur lakin “para para para, varlığı bir dert, yokluğu yara…”

 

5. Şimdilik evlilik görünmüyor nasip bakalım… 

 
Uzun ilişkisi olanların duyacağı o kaçınılmaz soru “ee okul da bitti evlilik ne zaman” sorusuna en şahane cevaptır. Gönül ister ki yalılarda düğününüz olsun ama evlilik çok uzaklardadır. Ne diyelim hakikaten de nasip, bakalım…


 

6. Sınava girip şansımı denemeyi düşünüyorum bakalım…

 

Okumalara doyamayan yeni mezun kişisinin gönlü hâlâ okuldadır. İlim irfan yuvası okuldan kopmak istemez, sınava girmenin planlarını yapar. Sınava girip girmeyeceği konusuna şüpheli bakıyoruz.

 

7. Biraz tatil yapıp yolumuzu çizeceğiz kısmet bakalım...

 


(Memlekete gitti)

O tatil başladığı zaman “biraz” olmaktan çıkar başka bir yere doğru yol alır. Tatil güzeldir, sorumluluğun minimum seviyede olduğu eşsiz yerlerden biridir. (Burada “ahh ahh” sesi fonda olacak)


  • 16


  • 0


  • 0


  • 3


  • 0


  • 0


  • 1