Bilim

IŞIK HIZI

Hepimiz duymuşuzdur bu kavramı lisede fizik derslerinden veya izlediğimiz bilim kurgu filmlerinden .Acaba nedir bu ışık hızı ve gerçekten ışık hızına ulaşmak veya onu geçmek imkansız mıdır ?Geçmek mümkünse nasıl? Daha fazla soru bombardımanına tutmayayım sizi ve ışık hızında cevap vereyim bu sorulara hadi o zaman dalalım biraz fizik alemine!

    Işık saniyede 300.000 (üç yüz bin) km hızla hareket etmektedir.Dünyamız içinde düşünürsek bu hız ulaşılamaz, muazzam bir hız olarak göze çarpıyor ilk başta. Daha net anlaşılması için şöyle ifade etmek lazım; ışık sadece bir saniye içerisinde Dünya’nın çevresini  yedi kere dolaşabilir.Dünyadan Ay’a  1 saniyede gitmekten bahsediyoruz. Fakat evrenin muazzam büyüklüğü göz önüne alındığında bu hız hiçbir şey. Eğer ışık hızında hareket etseydik Güneş’e 8 dakikada, bize en yakın galaksi olan Andromeda’ya 2 milyon yılda gidebilirdik.Einstein’ın “Görelilik Kuramı”nı duymuşsunuzdur. İşte bu kurama göre ışık hızından yüksek bir hız yoktur.Yani ışık hızı limit noktasıdır. Fakat o zaman günümüzde ulaşılan bilgilerin çoğu henüz gün yüzüne çıkmamıştı. Mesela evrenin devamlı genişlediği.

 

   Evrende yolculuk yüzyıllardır insanlığın en büyük hayalidir. Birçok bilim kurgu filmine ve belgesele konu olmuş ışık hızının ötesi var mıdır acaba?Evet arkadaşlar günümüzde yapılan deneylere göre böyle bir durum artık mümkün. Hala devam eden İsviçre’deki Cern deneylerinde atomik parçacıklar çarpıştırıldı ve gerek evrenin oluşumu gerekse ışık hızı hakkında önemli bilgilere ulaşıldı

 

Bilim adamları sonuçların yanlış olma ihtimaline karşı bu işlemleri 15 bin kere tekrarladılar ve sonuç hep aynı çıktı. Bazı atomik parçacıkların çok az da olsa ışık hızını geçtiği saptandı. Ama bilim adamları yine de sonucun hatalı olabileceğini söylüyorlar. Peki ya hatalı değilse? İşte o zaman Görelilik Kuramı tamamen iptal olmasa bile çok büyük değişiklere uğrayacak.Hepimizin hayalini süsleyen uzaya yolculuk da belki gerçek olacak ve insanoğlu artık galaksinin sınırlarını zorlayabilecek.

'Bekle bizi Samanyolu; geliyoruz'

Günümüzde bu konularda bazı teoriler var mesela.

Takyonlar: Işık hızından yüksek hızların olabileceğini söyleyen teorilerden biridi r.Özünde de sanal sayılar vardır.Bilindiği gibi İzafiyet teorisine göre E=M.C(2) dir. Burada E enerji, M kütle C'de ışık hızıdır.Yani Türkçe meali enerji ve kütle hıza bağlı olarak değişir.Bu teoriye göre cismin hızı ışık hızında daha hızlı olursa  karekökün içerisi eksili çıkar buda normal olarak kütleyi eksi yapar ki fizikte bu imkansızdır. Ama metematikte sanal sayılar kabul gördükten sonra iş değişti arkadaşlar fizik bunu reddetse de matematik bunu onaylıyor. Işık hızından yavaş hareket eden şeyler madde ise; daha huzlı hareket edenler de anti maddedir.

 Sicim Teorisi:Temel fizik modellerinden biridir .Bu teori evrendeki her şeyin sicim denen bölünemeyecek kadar küçük olan (on üzeri eksi 35 metre) maddelerin farklı frekanstaki titreşimi sonucu oluştuğunu iddia eder .Eğer bu sicimler gözlemlenebilirse her şey açıklanabilir hale gelecektir.

 

M Teorisi:Bu teoriye göre arkadaşlar makro alemlerdeki sırlar mikro alemlerde gizlidir. Mesela bir saç teli uzaktan bakılınca tek boyutludur yani sadece uzunluğu görülür.Ama bir pire için telin genişliği de vardır.İşte atomik boyutta da bu böyledir.

 

 

    Yani arkadaşlar ışık hızı konusu yavaş yavaş çözülmeye başladı ve ben inanıyorumki birgün ışık hızının geçilebilirliği ispatlanacak ve evrenlerarası yolculuklar hayal değil gerçek olacak o zamana kadar Einsten amcanın söyledikleri geçerli ama eğer teorin çürütülürse bizımla deyılsın J


  • 16


  • 2


  • 11


  • 6


  • 1


  • 4


  • 4