Seyahat

Fransa'da Çektiğiniz Fotoğrafları İnternette Paylaşarak Suç İşleyebilirsiniz

Fransa'da çektiğiniz fotoğrafları internette paylaşarak suç işleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

Paris ve Fransa’nın, romantik filmlerin gizli başrolü Eyfel Kulesi, gece görüntülerinde telif haklarıyla korunuyor.

Her gün yüzlerde turist seyahat ettiği kentin tarihi değerlerinin fotoğrafını çekiyor. Pisa Kulesini tutuyor gibi yapan, Eyfel Kulesi önünde zıplayan veya New York Times meydanında yaratıcı pozlar veren turistler her gün bu klişeleri yaşatıyor. Kimileri de bu klişelere karşı fotoğraflar çektiği için ortak popüler kültüre katkı sağlıyor.

Işıklandırmalarıyla birlikte akşam sefası çiçeği gibi gece daha muazzam görünen Eyfel Kulesinin bu görüntüsünü ölümsüzleştirip kamuya açık alanda kullanmak aslında telif haklarına aykırı bir durum. Yani suç. Société d’Exploitation de la Tour Eiffel (Eyfel Kulesi işletme şirketi) tarafından yapılan açıklamada gündüz çekilen fotoğrafların telif hakkından muaf olduğunu ancak eserler üzerinde yazarların hakkı olduğu kadar markalarının da hak sahibi olduğunu belirtiliyor.

Mesela Eyfel Kulesi'ni gündüz çekip paylaşmak serbest ama gece çekip bunu ticari bir amaçla paylaşmak (blog, vlog etc) yasak.

Çünkü Eyfel'in tasarımındaki telif hakkı tasarımcı öldüğü ve üzerinden minimum 70 yıl geçtiği için kalktı.

Fakat ışıklandırma çok daha yeni yapıldığı için ışıkların telif hakkı hala devam ediyor.

Bu nedenle gece  Eiffel’in fotoğraflarını istediğiniz gibi paylaşamıyorsunuz.

Avrupa Birliği'deki tüm ülkelerde benzer yasa var fakat panoramik fotoğraflarda bu binaların gözükmesi diğer ülkelerde Fransa’da olduğu gibi sorun değil.

Örneğin Londra için London Eye'ı tek başına çekip, fotoğrafı ticari amaç için kullanmanız yasak. Ama genel manzarada gözükmesinde sorun yok.

Ama Fransa''daki yasaya göre fotoğraf panoramik olsa da kullanamıyorsunuz.

Örneğin bu fotoğrafta tasarımcısı hala hayatta olan ya da ölümü üzerinden 70 yıl geçmeyen tüm yapıları sansürlemeniz gerekiyor.

Örneğin biz bu paylaşımları bilgi vermek için kullandığımız, bir gelir elde etmediğimiz için problem yok.

Ama aslında fotoğrafı çekeni kaynak olarak vermemiz gerekebilirdi :)

Fotoğraf eğer manzara fotoğrafı ise ve içerisinde telif hakkı hala geçerli yapılar/ sanat eserleri varsa paylaşma serbestliği haritası

Yani bu durumda örneğin bloggersınız. X markası sponsorluğunda Louvre müzesine gidip, önünde elinizde ürün ile fotoğraf paylaştınız arkadaki piramit fotoğrafa girerse ve telif hakkı ödemediyseniz suç işlemiş oluyorsunuz.

Telifli bir şarkıyı videoda kullanmaktan farksız.

Detaylı bilgi almak isteyenler için şurada detaylı bir yazı bırakıyoruz.

https://epthinktank.eu/2016/07/21/freedom-of-panorama/ …


  • 17


  • 0


  • 5


  • 1


  • 0


  • 4


  • 5