İlham

En Mükemmel Kampüsler

Güzelliğine hayran kalacağınız, adeta “dersler bitmese de buradan hiç çıkmasak” diyeceğiniz o mükemmel üniversite binalarını sizler için listeledik. 

1. Berry College


Berry Koleji 1902 yılında ABD’nin Georgia eyaletinde kurulmuştur. En önemli özelliği bir bütün halinde 110 km2’ye yayılmış olmasıdır. Berry Koleji, dünyadaki en büyük kampüse sahiptir. 2015 yılında yapılan en iyi kolejler çalışmasında sosyal bilimler koleji dalında zirveye oturmuştur. 


2. Virginia Üniversitesi

 

Virginia Üniversitesi, ABD’de bulunan bir araştırma üniversitesidir. ABD'nin 3. başkanı olan Thomas Jefferson tarafından 1819 yılında kurulan üniversite,  ABD'de dini eğitimden uzak bir çizgide ilerleyen ilk üniversite olarak tarihe geçmiştir. Virginia Üniversitesi, Unesco tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.


3. Glasgow Üniversitesi 


 

Glasgow Üniversitesi 1451 yılında İskoçya'nın en büyük şehri olan Glasgow’da kurulmuştur. İskoçya'nın en eski üniversitelerinden biridir. Eğitim konusunda en büyük ve en prestijli kurumlar arasında yer alır. Dünya üniversiteler sırasında 62. sırada yer alan Glasgow Üniversitesi, Büyük Britanya üniversiteleri arasında yapılan en tatminkâr üniversite listesinde 3. sırada yer almıştır.


4. Yonsei Üniversitesi


 

Yonsei Üniversitesi 1885 yılında kurulmuştur. Güney Kore’nin en eski üniversitelerinden biridir. 


5. The Queen’s University of Belfast
 

Belfast Üniversitesi’nin yapımına 1845 yılında başlanmış ve 1849 yılında açılmıştır. Kuzey İrlanda’nın en büyük şehri olan Belfast’ta bulunmaktadır. Verdiği eğitimler çok geniş bir yelpazeye sahiptir. 300’den fazla lisans dalında eğitim verilmektedir.


6. Yale Üniversitesi


 

Yale Üniversitesi  Amerika Birleşik Devletleri'nin  New Haven kentinde bulunan özel bir üniversitedir. ABD'nin üçüncü en eski üniversitesidir. 1701 yılında Collegiate School adı altında kurulan üniversitenin kökleri 1640'lara uzanır. Son 33 yılda ABD başkanı olan altı kişiden dördü Yale mezunudur. 


7. ABD Hava Harp OkuluABD Hava Harp Okulu, ABD Hava Kuvvetleri’nde görevlendirilmek üzere kişiler yetiştirir. Okulun kampüsü Colorado’nun kuzeyinde bulunur.  Okulun ilk mezunları 1959 yılında verilmiştir.


8. Trinity College

 

Güney İrlanda'nın en eski ve en köklü üniversitesi 1546 yılında kurulmuştur.

 

 

BONUS

İstanbul Üniversitesi

 

18 Kasım 1933’te Türkiye’nin ilk ve tek üniversitesi olarak eğitim hayatına başlayan İstanbul Üniversitesi, Darülfünun’un devamı niteliğindedir. Okulun bazı birimlerinin kuruluşu 1453 yılına dayanmaktadır. Ancak bugünkü halinin 1933’te kurulduğu söylenebilir. 


  • 16


  • 3


  • 7


  • 1


  • 3


  • 4


  • 0