Seyahat

AKDENİZ'E BİR YOLCULUK

Akdeniz…

Türkiye’nin cennet köşelerinden biri. Doğusu ayrı güzel batısı ayrı.Herkesin en az bir köre yolu düşmüştür Akdeniz’e. Hiç gitmeyen bile Akdeniz akşamlarının bir başka olduğunu bilir şarkılardan. Bugün hep beraber güneşe kursun sıkılan, sokakları kebap kokan, mertlikte en önde olan, Ulu önder Atatürk’ün: “Efendiler bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücud bulmuştur” dediği Adana’ya kısa bir yolculuk yapacağız.

Adana’ya ilk geldiğinizde hele birde bahar yaz dönemiyse sıcak bir merhabayla karşılayacak şehir sizi. Eğer otobüsle gelirseniz otogar şehrin 5 km dışındadır. Haydi başlayalım o zaman Adanamızı gezmeye. İlk olarak şehir merkezinde yer alan küçüksaat ve büyüksaati görerek başlayabilirsiniz. Şehrin temel güzelliklerden ikisine minübüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz

 

Adana Küçük Saat ve Adana Büyük Saat


 

Bu iki güzelliği gördükten sonra Seyhan Nehri’ne komşu Merkez Parkı dinlenme için güzel bir mekan olarak seçebilirsiniz. Merkez Park ülkemizin en büyük parkıdır içinde havuz,çocuk parkları, yürüyüş ve bisiklet parkurları barındırır. Bu güzelliğe Seyhan Nehri ve Adana insanının samimiyeti de eklenince tadından yenmez bir hal alır.

 

 

Merkez Parkla aynı adı taşıyan ve minareleriyle adeta gökyüzünü süsleyen Merkez Cami bir sonraki durak noktanız olmalı bence. Adana’ya yakışır ihtişamlı bir cami ayrıca Ortadoğu’nun en büyük camilerinden biri Merkez Cami. Göğe yükselen 6 minare de heybetine heybet katıyor caminin. Yaklaşık 28 bin kişiye ibadet alanı sağlayan bu cami Cuma günleri adeta dolup taşıyor.

Adana Merkez Cami

 

Tarihi yerlerde gezmeye devam edelim o zaman.Atatürk’ün 1923 yılında konakladığı tarihi ev 1981 yılında Atatürk Evi Müzesi adını alarak günümüze kadar gelmiştir, müzeye giriş ücretsizdir bu da Adana cömertliğinin tipik bir örneğidir. Müzede Atatürk’ün kaldığı oda,kişisel eşyaları ve fotoğrafları bulunur. Adana bir başka sever Atasını ve bunu da kendine has kelimelerle ifade eder: "Allahına Gurban ATAM" ( :D )

 

 

Adana diyince akla ünlü sinema oyuncuları da gelir şüphesiz. Çirkin Kral Yılmaz Güney, bir Yeşilçam efsanesi Şener Şen hep Adana topraklarından ışık saçmaya başlamışlardır ülkemize. O zaman bir sonraki durak Adana Sinema Müzesi. Adanalı sinema ve tiyatro oyuncularıyla tanışmak için harşka bir fırsat.

 

 

Adana’nın kültür-sanat ve tarih geçmişinde yaptığınız bu yolculuk karnınızı acıktırmış olsa gerek o zaman ne duruyorsunuz yakın mangalları. Hem Adana’nın dilere destan kebabını yemek hem de rakı içip fasıl dinlemek kim istemez ki o zaman adres belli: Onbaşılar Kebap

 

 

Yanılgıya düşüp biz bu mezeleri sipariş etmedik demeyin hepsi ikram onların lezzet şölenine dahil. Adana’ya bir yolculuk yaptık kısaca.Bir ferdi olmaktan gurur duyduğum bu şehir insanıyla, lezzetleriyle, tarihiyle, yetiştirdiği değerlerle ülkemizin nadir yerlerinden biridir. Yani dostlar siz bakmayın haber kanallarında çizilen Adana profiline merttir Adana insanı. O zaman mutlaka ilk fırsatta uğrayın Çukurova'nın bu verimli topraklarına. Hayat kısa mangallar yanıyor.


  • 0


  • 0


  • 10


  • 0


  • 0


  • 2


  • 0