Kariyer

3İK olarak açıklıyoruz: “Bu Gençlik Nereye Gidiyor?”

3İK olarak açıklıyoruz: “Bu Gençlik Nereye Gidiyor?”

 

Günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz ve dillerden hiç düşmeyen bir soru; “Bu gençlik nereye gidiyor?” Peki bu sorunun gerçek hayattaki karşılığını hiç merak ettiniz mi?

 

Şirketlerin en iyi işveren olması için hizmet veren tek İnsan Kaynakları İletişim ve Etkinlik Ajansı olmasının yanında üniversiteler için Kulüpler Birliği çatısını oluşturan 3İK, “gençliğin gerçek hayatta nereye gittiğini” merak etmekle kalmayıp, “sanal ortamda” konu ile ilgili kapsamlı bir araştırma yaptı. Gençlerin diliyle soruların yöneltildiği ve sanal ortamda gerçekleştirilen araştırmada, 3İK elinde bulundurduğu öğrenci ağını kullanarak etkili bir çalışmaya imza attı.

 

“Bu gençlik nereye gidiyor?”

“Bu gençlik nasıl yaşıyor?”

“Bu gençlik neler yapıyor?”

 

Bunlar gibi gerçek hayattaki karşılığı hiç araştırılmayan, önyargılarla dolu birçok sorunun yanıtını almak için harekete geçen 3İK, araştırma için doğrudan sorunun muhatabına; gençlerin kendisine söz hakkı verdi. Araştırma sayesinde, gençlerin kariyer tercihleri, harcama eğilimleri, gelir ve konaklama durumları gibi konular, gerçek verilerle hipotezler geliştirilerek ortaya koyulmuş oldu.

 

Yapılan araştırmanın sonuçları ile birlikte, işveren şirketlerin genel marka stratejisi yaklaşımlarını tekrar gözden geçirmelerini gündemlerine taşıyacak davranışlar ve eğilimler hakkında önemli veriler ortaya çıktı. Söz konusu araştırmanın sonuçları, öğrencilerin sosyal ve ekonomik davranışları hakkında bilimsel verilere ihtiyaç duyan işverenler başta olmak üzere çeşitli kişi, kurum ve kuruluşlar için oldukça faydalı bilgiler içeriyor.

 

1 Kasım 2018 – 18 Kasım 2018 tarihleri arasında 4.145 kişinin geçerli katılımıyla çevrimiçi olarak yapılan araştırmanın duyuruları, 3İK’nın öğrenci mecraları (www.mtstajprogramlari.com ve sosyal medya hesapları, www.kampusetkinlikleri.com ve sosyal medya hesapları), üniversite yönetimleri, kariyer merkezleri, öğrenci kulüpleri, sosyal medya ve e-posta aracılığıyla yapıldı.

 

Çoğunlukla üniversiteli olması hedeflenen ve 4.145 farklı kişinin katılım sağladığı araştırmaya; Türkiye’nin tüm illerinden, okul ayrımı gözetmeksizin lise, lisans, yüksek lisans öğrencileri ve üniversite mezunları da katılım gösterdi.

 

Önümüzdeki dönemlerde bunun gibi pek çok kapsamlı araştırma yapmayı planladığını duyuran 3İK, “Bu Gençlik Nereye Gidiyor?” araştırmasının detaylarını sosyal medya hesapları ve web sitesi üzerinden kamuoyuna sundu.
 

Raporun tamamını buradan indirebilirsiniz; https://www.3ik.org/insights/


  • 16


  • 0


  • 0


  • 1


  • 0


  • 0


  • 0